Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Žala kompiuteriui

Naršydami internete kartais visai to nenorėdami galime apkrėsti kompiuterį virusais, susidurti su nenorima reklama ar netekti asmeninės informacijos. Šiame puslapyje pristatysime pagrindines grėsmes, susijusias su kompiuteriais. Tiesą sakant, prijungtas prie žiniatinklio jūsų kompiuteris yra puolamas kelis šimtus kartų per valandą. Kiekvienas asmeninis kompiuteris turi naudoti užkardą, naujausius antivirusus ir „anti-spyware“ programinę įrangą. Be to, operacinė sistema taip pat turi būti naujausia.

Kas tie virusai, „kirminai“ ir Trojos arkliai?

Virusai, „kirminai“ ir Trojos arkliai - tai piktavališkos programos, kompiuteryje sukeliančios žalingus padarinius ar sugadinančios kompiuteryje esančią informaciją. Kompiuteriniai virusai lėtina interneto darbą ir gali pasklisti po jūsų draugų, šeimos, bendradarbių kompiuterius ar net po visą tinklą. Gerai yra tai, kad su minimumu priemonių ir trupučiu sveiko proto tikimybė, kad jūs tapsite šių įsibrovėlių auka, sumažėja.

Apsauga nuo sukčių ir apgavikų

Jei jūs gavote žinutę, kurioje pasiūlymas skamba per daug gerai, kad tai būtų tiesa, tikriausiai taip ir yra. Miesto legendos ir melagingos pagyros gyvuoja ištisus amžius, bet jų populiarumas vis dar toks pat, nes internetu platinti melagingas žinutes yra labai paprasta.

Nusikaltėliai suprato, kad internetu jie galės vogti jūsų tapatybę ir sukčiauti, kartais net labai kūrybingai įtraukiant pokalbių realiuoju laiku elementus, šnipinėjančią programinę įrangą ir atitraukiant jūsų dėmesį. Iki šiol jūs turbūt girdėjote apie duomenų vagystes (phishing arba vishing) ir žinote, kad negerai užkibti ant meškerės. Tai daugiau nei erzinančios nepageidaujamos elektroninės žinutės. Tokiu būdu gauta informacija gali būti panaudota jūsų kredito kortelės numerio, slaptažodžio, sąskaitos informacijos ar kitų asmeninių duomenų vagystei. Kita nauja sukčiavimo programa yra „pharming“ (kai apgavikai sugadina sistemas tam, kad nukreiptų jus į konkrečias svetaines), kuri panaši į „phishing“ , nes ja taip pat siekiama pavogti jūsų tapatybę. Pagrindinis skirtumas tarp jų toks, kad pastaroji renka asmeninę informaciją apie jus per netikrą tinklalapį, kuris atrodo kaip tikras.

Kaip apsaugoti kompiuterį nuo „spyware“ ir „adware“

„Spyware“ - tai gana nauja šnipinėjimo programa, bet gana intensyviai ir atkakliai plintanti. Tiesą sakant, kai kurie tyrimai rodo, kad net 88% kompiuterių užkrėsti nepageidautinomis šiai kategorijai priskirtinomis programomis. Taigi kas yra „spyware“? Tai bendrai vartojamas terminas programinei įrangai apibūdinti, kuri atlieka tam tikrus veiksmus, tokius kaip reklamavimas (žinoma kaip „adware“), renka asmeninę informaciją ar keičia jūsų kompiuterio konfigūraciją be jūsų sutikimo. Kaip ir kirminai bei virusai, šnipinėjimo programinė įranga yra kompiuteriui kenkianti programa („malware“), bet ji nesielgia kaip tipinis virusas ar „kirminas“. Ji dažniausiai nepridaro jokios žalos kompiuteriui, išskyrus tai, kad sugriauna jo darbą, ir nebeplinta naudodamasi jūsų adresų knygute. Jūsų kompiuteryje gali būti šnipinėjimo ar kitos nepageidaujamos programinės įrangos, jei jūs matote iššokantį reklamos langą, nors ir nesate prisijungę prie tinklo, arba jei jūsų nustatytas interneto puslapis pasikeičia be jūsų leidimo, atsiranda naujos įrankių juostos ir jūs negalite jų atsikratyti, jūsų kompiuteris visiškai sulėtėja arba užlūžta.

Venkite nepageidaujamų elektroninio pašto žinučių (spam)

Naujausi tyrimai parodė, kad 80 procentų ar net daugiau visų išsiųstų laiškų sudaro nepageidaujamos elektroninio pašto žinutės. Stulbinantys skaičiai! Vis dėlto jūs matote tik dalelytę šio srauto. Dauguma interneto paslaugų teikėjų ar elektroninio pašto programų turi elektroninių „šiukšlių“ filtrus, kurie tarnauja kaip priešakinė gynybos linija, sauganti nuo nepageidaujamų elektroninio pašto žinučių.

Jūs galite pasinaudoti technologijomis, kurios padėtų susidoroti su nepageidaujamomis žinutėmis, kurios šiuos filtrus apeina. Jūs turite keturis galingus įrankius, kurie gali padėti sulaikyti nepageidaujamų žinučių antplūdį.

Apsisaugokite

Keletas pagrindinių veiksmų, kurių jūs turėtumėt imtis, kad apsaugotumėte savo kompiuterį ir labiau kontroliuotumėte situaciją internete (žr. Keturi žingsniai).
Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.