Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Apsaugokite kompiuterį

Vos žvilgtelėjęs į mūsų tinklalapį pastebėsi, kad yra labai daug interneto saugumo ir apsaugos dalykų, kuriuos turėtum suprasti ir mokėti pritaikyti. Kai kuriais atvejais pravartu imtis tam tikrų veiksmų, pavyzdžiui, neteikti asmeninės informacijos, o kartais prireikia tam tikrų technologijų, kurios blokuoja išpuolius prieš jūsų kompiuterinę sistemą.

Pasidomėkite blokavimo, filtravimo ir vertinimo programomis

Kaip žinote, jau yra tarnybų, kurios vertina svetaines pagal jų turinį. Egzistuoja filtravimo taikomosios programos ir naršyklės, kurios suteikia galimybę tėvams ir globėjams blokuoti tas svetaines, kurios laikomos netinkamomis. Šios programos dirba skirtingai. Kai kurios blokuoja svetaines, kurias, kaip žinoma, sudaro netinkama medžiaga. Kitos neleidžia vaikams lankytis pokalbių kambariuose ar siųsti bei skaityti el. laiškus. Apskritai šias programas galima konfigūruoti pagal tėvų ir globėjų pageidavimus, kad blokuotų tik tas svetaines, kurios yra netinkamos.

Tik nuo jūsų priklauso, naudoti ar ne vieną iš šių taikomųjų programų. Jūs turėtumėte atsargiai rinktis programą pagal kriterijus, kurie atspindi jūsų šeimos vertybes. Programą konfigūruokite taip, kad jūsų paauglys matytų tik tas svetaines, kurias norite, kad matytų. Labai svarbu, kad suvoktumėte, jog filtravimo programos jūsų vaiko negali apsaugoti nuo visų blogybių, kurios tyko tinkle. Pirmiausia, nė viena programa negali blokuoti kiekvienos netinkamos svetainės. Kai kuriais atvejais programa gali blokuoti svetaines, kurios yra tinkamos. Jei naudojatės filtravimo programa, turėtumėte ją periodiškai patikrinti, kad įsitikintumėte, jog ji dirba jūsų šeimos labui.

Net ir naudodamiesi filtravimo programą, turėtumėte įsitikinti, ar jūsų paauglys laikosi visų pagrindinių čia nurodytų taisyklių. Filtravimo programos nėra gerų sprendimų, priežiūros ir kritinio mąstymo pakaitalas. Nesvarbu, įdiegti filtrai ar ne, visi šeimos nariai turi nuovokiai elgtis tinkle ir bendrauti vieni su kitais.

Akcija „Apsaugok savo kompiuterį“

Apsaugok savo kompiuterį

Šiuo leidybos projektu siekiama prisidėti prie tinklų ir informacijos saugumo kultūros Lietuvoje ugdymo, pateikti interneto vartotojams konkrečias apsaugos nuo tinklų ir informacijos saugumo incidentų priemones, kurios duotų apčiuopiamą informacijos apsaugos naudą ir būtų lengvai pritaikomos vartotojo kompiuterinei įrangai. Šias apsaugos priemones vartotojai nemokamai gali atsisiųsti svetainėje www.esaugumas.lt.

Naudokite antivirusinę programinę įrangą

Neturėdami tinkamos apsaugos nuo virusų rizikuojate savo kompiuterio saugumu. Yra nemažai nemokamų ir patikimų antivirusinių programų, kurios suteikia esminę apsaugą kompiuteriui. Jeigu nepamiršite jų atnaujinti, būsite apsaugoti nuo naujausių virusų. „Avast“, „Avira“, „AVG“ ar „Security Essentials“ yra gerai žinomos ir populiarios antivirusinės programos. Neturint antivirusinės, kompiuterį patikrinti galima ir internetu tiesiai iš naršyklės. Online skanavimo priemones siūlo tiek nemokamų tiek mokamų antivirusinių programų gamintojai. Geri pavyzdžiai yra „Bitdefender“, „Eset“, „F-Secure“, „Panda“ ir pan.

Jeigu kompiuteris jau užkrėstas ir blokuoja antivirusines programas, tokiu atveju padėti gali pakraunamas antivirusinis CD arba USB, kuris yra paleidžiamas dar neužsikrovus operacinei sistemai ir gali surasti ir pašalinti net ir labai klastingus virusus. Patikimos priemonės yra „Kaspersky“ ir „Bitdefender“, o instrukcijas, kaip jomis pasinaudoti, galima rasti čia ir čia.

Naudokite programinę įrangą, padedančią išvengti šnipinėjimo programinės įrangos (anti-spyware)

Nuolat naudojantis internetu, taip pat įrašant nemokamas ar neaiškios reputacijos programas, į kompiuterį gali netyčia ar slapta įsirašyti nepageidaujama reklaminė „adware“ ar šnipinėjimo programinė įranga „malware“, kurios antivirusinės programos gali ir nepastebėti. Tokiu atveju pravartu turėti programinę įrangą, kuri tikrina kompiuterį nuo kenkėjiškų programų, o aptikusi leižia jas pašalinti. Su Windows operacinėmis sistemomis įdiegiama yra „Defender“, patikimos ir patikrintos yra „SUPERAntiSpyware“ ir „Malwarebytes“ programos. Atsisiuntus nemokamas jų versijas, galima periodiškai patikrinti kompiuterį nuo kenkėjiškų programų, ko paprastam vartotojui pilnai pakanka, svarbiausia, kad jos būtų atnaujintos. Mokamos versijos gali kompiuterį prižiūrėti realiu laiku.

Konfigūruokite gerą užkardą savo kompiuteryje

Užkarda – tai buferis tarp tavo kompiuterio ir interneto. Ji riboja ir įeinančią, ir išeinančią informaciją, saugo jūsų kompiuterį nuo įsibrovėlių. Deja, ji negali neleisti parsisiųsti šnipinėjimo programinės įrangos, bet gali jus įspėti, jei programa be jūsų leidimo siųs informaciją internetu.

„Windows“ ir „Mac OS“ operacinės sistemos įdiegiamos kartu su geromis užkardomis. Daugiau informacijos kaip jas nustatyti ir naudoti, galite rasti čia:

Savo žiniatinklio naršyklėje įdiekite iškylančiųjų langų (pop-up) blokavimo programą

Nėra nieko blogiau, kaip būti pasveikintam kazino skelbimo, kai ieškai lyrinės dainos. Naujausios Internet Explorer ir Mozilla Firefox versijos turi blokavimo priemones, kurios gali aptikti besikraunantį iškylantį langelį net tau to neprašant. Šios priemonės turėtų būti aktyvuojamos automatiškai, tačiau visas programinės įrangos funkcijas lengva valdyti per naršyklės nustatymų meniu. Jau yra keletas naršyklės įrankių juostų, kurios irgi turi iškylančių langų blokavimo priemones, pavyzdžiui „Google“ įrankių juosta.

Būkite atsargus, kai diegiate rinkmenų mainų (file sharing) programinę įrangą

Labai lengva paskubomis prabėgti per diegimo langus, kai norite parsisiųsti patį naujausią mėgstamo atlikėjo kūrinį, bet privalote įsitikinti, kad nesikeičiate didesniu skaičiumi rinkmenų negu norėtum. Kai diegiate programinę įrangą, prieš spausdami „Next“ perskaitykite viską, kas parašyta kiekviename lange, kad įsitikintumėte, jog netyčia išoriniam pasauliui neatiduodate ir pusės savo standžiojo disko informacijos. Taigi nepamirškite kartais pasidomėti, kokia informacija keičiatės naudodamiesi rinkmenų mainų programa.

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.