Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Kalbėkitės su vaikais

Kai dauguma mūsų buvome vaikai, buvo įprasta, kad pokalbis ir reiškė pokalbį (dažniausiai apie bites ir gandrus). Dabar su savo vaikais mes kalbamės daug daugiau, o viena iš pagrindinių temų yra jų saugumas ir apsauga internete. Kadangi technologijos tobulėja labai greitai, dauguma tėvų jaučiasi palikti „už borto“. Jiems tai prilygsta pirmumo teisės praradimui. Bet jūs esate kitokie ir jūs įveiksite šiai sričiai įprastą praktiką (to jūs ir siekiate). Taigi, kai kalbėsite apie internetą, laikykitės kelių nesenstančių taisyklių ir kelių praktinių patarimų, kurie padės pokalbio metu.

10. Pradėkite dabar. Niekada nėra per vėlu ar per anksti pradėti.
9. Pasistenkite. Vaikui nepriklauso pirmam apie tai pradėti kalbėti.
8. Būkite nešališki. Vaikai neturi jausit diskomforto, nesvarbu, apie ką su jumis bekalbėtų.
7. Leiskite jiems sužinoti jūsų požiūrį. Jūsų veiksmai ir įsitikinimai diktuoja jiems toną.
6. Klausykite. Žodis „kalbėtis“ dar nereiškia, kad visą laiką turite kalbėti tik jūs.
5. Sakykite tiesą. Juk ir jūs to norite iš savo vaikų.
4. Turėkite kantrybės ir tuo viskas pasakyta.
3. Specialiai neplanuokite laiko, kada kalbėsitės, tiesiog imkite ir padarykite tai.
2. Pokalbiui pradėti naudokite įprastas situacijas. Tai daryti tinka bet kada.
1. Kalbėkite kasdien. Kuo ilgiau kalbate, tuo lengviau.

Artimas bendravimas su savo paaugliu

Yra kelios pagrindinės sritys, apie kurias jūs turėtumėte pasikalbėti su savo vaiku. Kai kurios susijusios su asmens saugumu, ir jūs turėtumėte apie tai pasikalbėti dažniau. Kitos ne tokios svarbios, bet pakartotinai pasikalbėkite apie jas, kai tik pastebėsite, kad jūsų vaiko interneto naudojimo įpročiai pasikeitė, pavyzdžiui, jei jis pradėjo aktyviau domėtis internetiniais pokalbiais ar muzikos forumais.
Naršykite po internetą kartu su vaiku, drauge analizuokite gautą informaciją, aptarkite ją ir nuspręskite – tinkama ji ar žalinga. Savo pavyzdžiu ugdykite vaiko gebėjimus pasirinkti reikalingą informaciją ir atsispirti betiksliam naršymui. Sudarykite vaikams sąlygas laisvai naudotis visomis interneto galimybėmis, tačiau išsiaiškinkite bei aptarkite ir visas grėsmes, kurios gali kilti naudojantis informacija virtualioje erdvėje:

  • Asmeninis saugumas: vienas iš geriausių būdų apsaugoti savo vaiką internete, tai saugoti jo tapatybę. Skatindami savo vaiką saviraiškai, įsitikinkite, jog jis žino, kad prisijungus negalima atskleisti savo vardo, adreso, amžiaus telefono numerio ir kitos asmeninės informacijos. Visa ši informacija gali padėti nusikaltėliams išnaudoti ir apgauti jį. Padėkite savo vaikams susikurti savo slapyvardį, kuriame nėra užuominų apie jų tapatybę, ir įsitikinkite, kad prisijungę tiesioginiu ryšiu jie neišduoda apie save jokios asmeninės informacijos. Grobuonys gali pasinaudoti šia informacija.
  • Tiesioginiu ryšiu prisijungęs „grobuonis“: prisijungę „grobuonys“ supranta vaikus ir žino, kokie jie būna. Jie sudomina juos sukurdami pažįstamą aplinką, sukuria pasitikėjimą ir slaptumą. „Grobuonys“ sulaužo barjerus ir įbaugina savo aukas. Net jei jau kalbėjote su savo vaikais apie pavojų, kurį kelia nepažįstami žmonės, kalbėkite su jais apie tai reguliariai, ypač jei jie naudojasi pokalbių kambariais ar keičiasi momentinėmis žinutėmis. Gerbkite jų privatumą, bet domėkitės vaikų užsiėmimais ir patikinkite, kad jie nebūtinai turi pasitikėti žmonėmis, su kuriais susipažįsta prisijungę tiesioginiu ryšiu.
  • Kompiuterio saugumas: dauguma vaikų yra pasidaliję namų ruošos darbus. Tegul kompiuterio saugumo užtikrinimas būna vienas iš tų namų ruošos darbų, kuriuos atlieka jūsų vaikas. Paaiškinkite jiems, ką „kirminai“, virusai ir šnipinėjimo programinė įranga gali padaryti jūsų kompiuteriui ir kaip sužinoti, ar jis buvo apkrėstas. Įsitikinkite, kaip jie supranta saugų elgesį ir kaip yra svarbu neatidaryti priedo prie laiško, kurį gavai iš nepažystamo žmogaus, neatsakyti į nepageidaujamas elektronines žinutes, būti atsargiems, neteikti informacijos ar nespausti nepageidaujamose žinutėse esančių kontaktinių nuorodų vien todėl, kad kažkas jūsų prašo. Įsitikinkite, kad jie supranta, jog negalima keisti nustatymų kompiuterio valdymo skydelyje, kurie turi įtakos naršyklės saugumui ar privatumo užtikrinimui, antivirusinių, „anti-spyware“ ar operacinių sistemų atnaujinimui, užkardai ir iškylančių langų blokatoriams.
  • Priekabiavimas prisijungus tiesioginiu ryšiu: kai kalbamės su vaikais apie elgesį viešumoje, turime duoti jiems suprasti, kad tik jie patys yra atsakingi už savo elgesį internete. Net 35% vaikų patyrė priekabiavimą internetu, o 53% vaikų prisipažino, kad jie priekabiavo prie kitų, naršančių internete. Yra didelė tikimybė, kad jūsų vaikas priklauso vienai iš minėtų grupių, o gal net ir abiem.
  • Plagijavimas ir intelektinė nuosavybė: vaikai naudojasi internetu atlikdami tyrimus ir norėdami susirasti muziką bei sužinoti apie kitas jiems patinkančias pramogas. Kai kurie pernelyg domisi tuo, gal net plagijuoja semestro darbus, nelegaliai parsisiunčia muziką ir filmus. Svarbu, kad jūs suprastumėte jų poreikius, tai yra norą mokytis ir tyrinėti mūsų kultūrą. Taip pat svarbu padėti jiems suprasti jų atliekamo darbo vertę ir gerbti atlikėjų darbą bei jų nuosavybės teisę. Vienas iš būdų padėti jiems išmokti naudotis efektyviomis paieškos technologijomis, o kitas - pasikalbėti su jais apie jų muzikinį skonį ir nustatyti ribas sumos, kurią jie gali išleisti muzikai, bei parodyti, kaip galima tai padaryti iš legalių svetainių.
  • Susitarkite su vaiku ir parenkite jo naudojimosi internetu taisykles. Aptarkite, kiek laiko ir kokiu metu vaikas ieškos internete mokyklinių žinių, kiek laiko skirs pramogoms. Reikalavimus dėl naudojimosi internetu sudarykite atsižvelgdami į vaiko amžių ir poreikius.
Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.