Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Kovokite su šiukšlėmis

Kas yra „spam“?

Dažniausias angliško žodžio „spam“ apibūdinimas – nepageidaujamos (nesankcionuotos) elektroninio pašto žinutės, siunčiamos dideliais kiekiais be vartotojų sutikimo. Tai „šiukšlės“, kurių didžiąją dalį sudaro elektroniniai laiškai, siunčiami komerciniais arba reklamos tikslais siekiant pasipelnyti, o jas siunčiančių asmenų pelno dydis priklauso nuo išsiųstų žinučių kiekio.

Kuo tai pavojinga?

Nepaisant to, kad nepageidaujamos žinutės užkemša pašto dėžutes nereikalingais laiškais, vis aktualesnė tampa ir su jomis plintančių kompiuterių virusų bei įvairių apgaulės būdų grėsmė. Dažnai tai būna kompiuterių programos, skenuojančios virusų pažeisto kompiuterio atmintį ir ieškančios elektroninio pašto adresų, kuriais būtų galima persiųsti virusą kitam adresatui.
Sparčiai plinta ir „laiškai – žvejai“, kuriais norima išgauti vertingos informacijos: slaptažodžių ar kredito kortelių duomenų. Kad atrodytų tikroviškiau, neretai tokie laiškai pasirašomi tariamų „banko darbuotojų“.

Kaip apsisaugoti?

Kovai su nesankcionuotomis žinutėmis naudojamos įvairios techninės priemonės, kurios iš bendro elektroninio pašto laiškų srauto šiukšles išrenka, pašalina ar patalpina specialioje vietoje tolesnei peržiūrai ar panaikinimui. Taigi nereikia atskirai peržiūrėti nesankcionuotų laiškų, sumažėja ir kitų grėsmių pavojus.

Jeigu į savo elektroninio pašto dėžutę gaunate daug nepageidaujamų žinučių, pasinaudodami savo pašto programos filtru galite jas blokuoti ir siųsti tiesiai į šiukšlių dėžę ar atskirą katalogą. Kai kurios programos (pvz., Microsoft Outlook) atlieka gautų laiškų analizę ir gali filtruoti tokius laiškus (juos šalinti arba perkelti į specialų katalogą vėlesnei peržiūrai).

Naudodamiesi „webmail“ elektroninio pašto paslaugomis, galite išbandyti įvairias nesankcionuotų žinučių filtravimo bei blokavimo priemones, kurios diegiamos bei konfigūruojamos pagal jūsų poreikius (laiškų nuo atitinkamų adresatų blokavimas, filtravimas pagal interneto nuorodas, raktinius žodžius ir pan.).

Nuorodos

Su interneto šiukšlėmis kovojančias programas dažniausiai nemokamai galima atsisiųsti internetu. Su jomis susipažinsite ir jas įsidiegsite pasinaudoję šiomis nuorodomis:
 
 
 
 
 
Daugiau informacijos apie nesankcionuotų žinučių keliamus pavojus bei apsaugos nuo jų būdus galite rasti Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos tinklalapyje.

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.