Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Grėsmės

Taigi, kas yra kompiuterio apsauga ir kodėl ji tokia svarbi?

Kompiuterio apsauga – tai informacijos ir programinės įrangos, esančios tavo kompiuteryje, apsauga ir saugumas. Tai svarbu, nes egzistuoja daugybė dalykų keistais pavadinimais, keliančių grėsmę tavo kompiuterio saugumui ir galinčių sukelti rimtų problemų – įskaitant šnipinėjimo programinę įrangą (spyware) ar analogišką adware programą, virusus, Trojos arklius, duomenų vagystę (phishing ar vishing) ir „kirminus“ (worms). Faktas, kad visos šios gresiančios blogybės turi daug bendro, jos gali gerokai apsunkinti tavo gyvenimą. Gaila, kad dauguma žmonių šios problemos nelaiko rimta.

Grėsmė kompiuterio saugumui gali erzinti kiekvieną kartą, kai naudojies kompiuteriu, t.y.:
  • lėtinti tavo kompiuterio darbą;
  • atskleisti pačią slapčiausią informaciją tiems, kurie jos neturėtų matyti (pavyzdžiui, „blogi vyrukai“ ar net jūsų maži broliai ar seserys);
  • leistų „užgrobti“ tavo žiniatinklio naršyklę ir rodyti visokius skelbimus, kurių nenorėtum matyti;
  • leistų įdiegti slaptas klavišų paspaudimą registruojančias programas (key loggers), kurios tyliai įrašinėja tai, ką suvedi į savo kompiuterį, ir persiunčia informaciją kam nors kitam.
Mano kompiuteriui taip neatsitiks

Nebūk toks tikras. Turėtum elgtis atsargiau kiekvieną kartą, kai ką nors diegi savo kompiuteryje. Pavyzdžiui, jei randi žiniatinklį, kuriame siūloma „nemokamai parsisiųsti programinę įrangą“ , kuri, tavo žiniomis, paprastai parduodama labai brangiai (pavyzdžiui, pats naujausias žaidimas), yra rizika, kad nemokama siunta gali būti nesaugi. Kur gi slypi tokio pobūdžio grėsmė?
  • Svetainėse – gali „pribaigti“ savo naršyklę vien tik užėjęs į netinkamą svetainę.
  • Iškylančiuose skelbimų languose – dauguma tokių skelbimų mažai ką siūlo, o žiniatinklio naršymas pradeda labiau erzinti.
  • Rinkmenose, persiunčiamose keičiantis momentinėmis žinutėmis (messaging), – liūdna, bet įsilaužėliai užkariavo net ir momentinių žinučių mainų pasaulį. Tai reiškia, kad ne visada gali pasitikėti rinkmenomis, kurias tau atsiunčia momentinių žinučių mainų metu.
  • El. pašto prieduose – niekada negali žinoti, ką gauni, kai kas nors tau atsiunčia elektroninį laišką su priedu.

Situacijos ir elgesys, verčiantys tave jaustis nejaukiai

Ne viskas, kas gali nepavykti kibernetinėje erdvėje, kelia fizinį pavojų. Joje galima rasti pokalbių kambarių, naujienų grupių, svetainių ir kitų vietų, prie kurių galima prisijungti tiesioginiu ryšiu ir kuriose yra medžiagos, galinčios priversti pasijusti nejaukiai. Tai gali būti seksualinė ar smurtinė medžiaga, neapykantos kupina informacija ar diskusijos, kurios gali pasirodyti atstumiančios ar nemalonios. Nesvarbu, apie ką konkrečiai kalbame. Svarbu tai, kad tu turi teisę ir priemones, padėsiančias akimirksniu išeiti iš panašių vietų, kuriose nenorėtum ir neturėtum lankytis.
Pokalbių kambariuose, keičiantis momentinėmis žinutėmis ir net pasinaudojant mobiliaisiais telefonais prie paauglių buvo priekabiaujama, iš jų buvo tyčiojamasi. Blogiausia, kad kartais taip elgiasi paauglių draugai ar jaunuoliai. Kartais tai gali būti suaugusieji, apsimetantys paaugliais. Bet kokiu atveju nė vienas neturėtų taikstytis su šiurkštumu ar nepageidaujamais seksualiniais juokeliais.

Savęs stūmimas į fizinį pavojų

Pati rimčiausia rizika yra susijusi su galimybe nuo ko nors nukentėti ar tapti kieno nors išnaudojamam dėl informacijos, kurią prisijungęs išsiuntei ar kas nors išsiuntė apie tave, tavo veiklą, apie tai, kur lankaisi internete. Paauglių, kurie dėl internete užmegztų pažinčių yra tvirkinami, pagrobiami ar pabėga iš namų, yra palyginti mažai, bet tokių pažinčių pasekmės gali būti tragiškos.

Privatumo netekimas ar rizikavimas savo ir savo šeimos pinigais

Internete, kaip ir daugumoje kitų šio pasaulio vietų, yra žmonių, kurie gali mėginti atimti iš tavęs ar tavo šeimos pinigus ar tiesiog vargins nepageidaujama reklama ir rinkodaros medžiaga. Būk ypač atsargus su pasiūlymais „greitai praturtėti“, kuriuose žadama, kad laisvu laiku užsidirbsi krūvas pinigų, ar siūloma greitai numesti svorio, patobulinti išvaizdą. Jei pasiūlymas skamba per gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra.

Priekabiavimas ir prievartavimas

Ne kiekvienas kibernetinėje erdvėje paiso gerų manierų. Kai esi bendrauji tiesioginiu ryšiu, ypač lankaisi elektroninėse skelbimų lentose ar pokalbių kambariuose, yra galimybė, kad gausi elektroninį laišką, kurio turinys yra žeminantis, priekabus ar paprasčiausiai nedoras. Nepriimk to asmeniškai. Žeminanti žinutė daug daugiau pasako apie siuntėją nei apie asmenį kuris gauna tą žinutę. Ironiška, tačiau žmonės kurie „realiame“ pasaulyje yra geri, bendraudami internetu apie tinkamą elgesį pamiršta. Geriausia pokalbių kambariuose ignoruoti tokias žinutes bei žmones. Tačiau kai kuriose žinutėse gali būti priekabiaujama, o tai jau baudžiamas nusikaltimas. Jei kas nors tau atsiunčia nepadorią, nepriderančią, gašlią žinutę ar nuotrauką, ketindami tvirkinti, erzinti, priekabiauti ar net grasinti, apie tai būtinai pranešk tėvams ar interneto paslaugų teikėjui. Jei incidentas įvyko mokykloje ar į jį yra įsivėlę kiti mokyklos mokiniai, turėtum informuoti mokyklos vadovus ar mokytojus.

Kitų skriaudimas ir patekimas į bėdą

Venk visko, kas gali įskaudinti žmones, ir nerizikuok, nes pats gali patekti į bėdą. Turi gerbti kitų žmonių privatumą, neerzinti, nepriekabiauti ir neskaudinti kitų. Tu asmeniškai esi atsakingas už savo elgesį internete.

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.