Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Apsaugok kompiuterį

Vos žvilgtelėjęs į mūsų tinklalapį pastebėsi, kad yra labai daug interneto saugumo ir apsaugos dalykų, kuriuos turėtum suprasti ir mokėti pritaikyti. Kai kuriais atvejais pravartu imtis tam tikrų veiksmų, pavyzdžiui, neteikti asmeninės informacijos, o kartais prireikia tam tikrų technologijų, kurios blokuoja išpuolius prieš jūsų kompiuterinę sistemą.

Pasidomėk blokavimo, filtravimo programomis

Kaip žinai, jau yra tarnybų, kurios vertina svetaines pagal jų turinį. Egzistuoja filtravimo taikomosios programos ir naršyklės, kurios suteikia galimybę blokuoti tas svetaines, kurios laikomos netinkamomis. Šios programos dirba skirtingai. Kai kurios blokuoja svetaines, kurias, kaip žinoma, sudaro netinkama medžiaga. Kitos neleidžia lankytis pokalbių kambariuose ar siųsti bei skaityti el. laiškus. Apskritai šias programas galima konfigūruoti pagal pageidavimus, kad blokuotų tik tas svetaines, kurios yra netinkamos.

Tik nuo tavęs priklauso, naudoti ar ne vieną iš šių taikomųjų programų. Turėtum atsargiai rinktis programą, ieškodamas tokių, kurios padės tau išvengti nemalonių situacijų ir nerodys iš niekur nieko atsirandančių svetainių.

Nė viena programa negali blokuoti kiekvienos netinkamos svetainės. Kai kuriais atvejais programa gali blokuoti svetaines, kurios yra tinkamos. Jei naudojies filtravimo programa, turėtum ją periodiškai patikrinti, kad įsitikintum, jog ji dirba tavo labui.

Akcija "Apsaugokite savo kompiuterį"

Šiuo leidybos projektu siekiama prisidėti prie tinklų ir informacijos saugumo kultūros Lietuvoje ugdymo, pateikti interneto vartotojams konkrečias apsaugos nuo tinklų ir informacijos saugumo incidentų priemones, kurios duotų apčiuopiamą informacijos apsaugos naudą ir būtų lengvai pritaikomos vartotojo kompiuterinei įrangai. Šias apsaugos priemones vartotojai nemokamai gali atsisiųsti svetainėje www.esaugumas.lt.

Įdiek antivirusinę programinę įrangą

Neturėdamas tinkamos apsaugos nuo virusų tu rizikuoji savo kompiuterio saugumu. Gerai, kad yra nemažai nemokamų antivirusinių programų, kurios gali reguliariai peržiūrėti tavo kompiuterį. Jeigu nepamirši jų atnaujinti, būsi apsaugotas nuo naujausių virusų. „Grisoft“ programa AVG yra plačiai naudojama ir reguliariai atnaujinama, kad aptiktų naujausius virusus. Greitam patikrinimui „Trend Micro“ sukūrė „Hauscall“ virusus aptinkančią programą, kurią galite paleisti tiesiai iš tinklalapio naršyklės.

Įdiek programinę įrangą, padedančią išvengti šnipinėjimo programinės įrangos (anti-spyware). Jei nuolat naudojiesi internetu, būtų pravartu turėti įdiegtą programinę įrangą, padedančią išvengti šnipinėjimo programinės įrangos. Tokia įranga skenuoja tavo kompiuterio sistemas, ieškodama pažįstamos šnipinėjimo programinės įrangos ir analogiškų „adware“ programų, radusi leidžia jas ištrinti. Galima taip suplanuoti programinės įrangos veiklą, kad ji skenuotų kompiuterio turinį tada, kai tu miegi. Naujausia „Microsoft Windows Defender“ beta laida ir abi „Lavasoft AdAware“ ir „Spyball Search & Destroy“ irgi yra labai patikimos priemonės. Pasirūpink, kad tavo programinė įranga, padedanti išvengti šnipinėjimo programinės įrangos, būtų reguliariai atnaujinama. Dauguma šių programų turi pagalbines rinkmenas su informacija, kaip tai daryti.
Konfigūruok gerą užkardą savo kompiuteryje

Užkarda – tai buferis tarp tavo kompiuterio ir interneto. Ji riboja ir įeinančią, ir išeinančią informaciją, saugo tavo kompiuterį nuo įsibrovėlių. Deja, ji negali neleisti parsisiųsti šnipinėjimo programinės įrangos, bet gali tave įspėti, jei programa be tavo leidimo siųs informaciją internetu.

Kartu su „Windows XP“ ir „Mac OS X“ siūlomos puikios užkardos. Būtų puiku, jei jos visada būtų įjungtos. Jei nori gauti tavo OS tinkančias instrukcijas, spausk šias nuorodas:
Jei tau reikia daugiau kontrolės, svetima užkarda būtų pats tas. „Zonelabs“ gamina „ZoneAlarm“, nemokamas užkardas skirtas „Windows” programoms. Tai puiki apsauga. „Mac“ skirtų nemokamų užkardų nėra, bet rekomenduotume „Norton Personall Firewall“.

Išbandyk alternatyvias naršykles

„Internet Explorer“ (Windows) ir „Samari“ (Mac) – ne vienintelis tavo pasirinkimas, kai reikia naršyti po internetą. Tiesą sakant, dauguma profesionalių technikų siūlo paieškoti naujų naršyklių, nes jos gali padėti išvengti atvejų, kai į tavo asmeninį kompiuterį patenka šnipinėjimo programinė įranga (spyware). Dabar ypač populiari „Mozilla Firefox“ ir „Opera“. Abi vertos dėmesio.
Savo žiniatinklio naršyklėje įdiek iškylančiųjų langų blokavimo programą

Nėra nieko blogiau, kaip būti pasveikintam kazino skelbimo, kai ieškai lyrinės dainos. Naujausios Internet Explorer ir Mozilla Firefox versijos turi blokavimo priemones, kurios gali aptikti besikraunantį iškylantį langelį net tau to neprašant. Šios priemonės turėtų būti aktyvuojamos automatiškai, tačiau visas programinės įrangos funkcijas lengva valdyti per naršyklės nustatymų meniu. Jau yra keletas naršyklės įrankių juostų, kurios irgi turi iškylančių langų blokavimo priemones, pavyzdžiui „Google“ įrankių juosta.

Būk atsargus, kai diegi rinkmenų mainų (file sharing) programinę įrangą

Labai lengva paskubomis prabėgti per diegimo langus, kai nori parsisiųsti patį naujausią mėgstamo atlikėjo kūrinį, bet privalai įsitikinti, kad nesikeiti didesniu skaičiumi rinkmenų negu norėtum. Kai diegi programinę įrangą, prieš spausdamas „Next“ perskaityk viską, kas parašyta kiekviename lange, kad įsitikintum, jog netyčia išoriniam pasauliui neatiduodi ir pusės savo standžiojo disko informacijos. Taigi nepamiršk kartais pasidomėti, kokia informacija keitiesi naudodamasis rinkmenų mainų programa.


Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.