Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Apsaugok save

Dabar tu pasiruošęs

Taigi džiaukis savo naujuoju kompiuteriu ir prisimink kelias paprastas taisykles, kurios prisijungus prie tinklo tiesioginiu ryšiu padės jaustis saugiai:
 • Informaciją parsisiųsk tik iš patikimų svetainių ir geriau mokėk už naujos programinės įrangos parsisiuntimą nei siųskis „nemokamas“ versijas (jose gali būti šnipinėjimo programinės įrangos).
 • Perskaityk smulkiu šriftu parašytą tekstą, kai pamatysit mygtuką „I Agree“; tai programinę įrangą tiekiančios bendrovės vadinamasis EULA, arba galutinio naudotojo licencijos sutartis.
 • Vadovaukis protu, kai atidarinėsi priedus. Įsitikink, kad jie yra teisėta elektroninio laiško dalis, paklausk pažįstamo ir, jei taip, įsitikink, kad tavo antivirusinė programinė įranga nuskenuoja priedą prieš jį atidarant. Būk atsargus su žinutėmis, kurios yra gana bendro turinio ar neinformatyvios.
 • Savo kompiuteryje, mobiliajame telefone ar MP3 grotuve, savo elektroninio pašto sąskaitose bei momentinių žinučių mainų sąskaitose kurk ir naudok slaptažodžius, kuriuos būtų sunku atspėti. Geriausia naudoti slaptažodį, kuris nieko nereiškia ir yra sudarytas iš didžiųjų ir mažųjų raidžių bei skaičių kratinio, pavyzdžiui, A8lp0Cu3N. Niekam nesakyk savo slaptažodžio, nes ši informacija greitai sklinda.
 • Prisijungęs tiesioginiu ryšiu, atsargiai keiskis tuo, ką turi, pvz., nuotraukomis ir slaptažodžiais. Tai, ką manai esant visai nekalta informacija, pvz., kurioje mokykloje mokaisi, kurioje futbolo komandoje žaidi, gali būti naudinga tam, kas norėtų tave susekti tikrame gyvenime. Juk žinai visas tas siaubo istorijas, atsargiai siųsk tokią informaciją ir, prieš spausdamas „Submit“, gerai pagalvok.
 • Būk atsargus ir maskuok savo elektroninio pašto adresą, matomą prisijungus tiesioginiu ryšiu. Kartais stebimasi, kaip nepageidaujamų elektroninių laiškų siuntėjai gauna tavo elektroninio pašto adresą. Dažnai siunčia programas, skenuojančias viruso pažeisto kompiuterio atmintį (spider out), kurios dar vadinamos „vorais“. „Vorai“ ropoja per tinklo puslapius ieškodami elektroninio pašto adresų. Taigi, jei kam nors į svečių knygą siuntei savo laišką ar nuorodą į savo asmeninį tinklalapį, tai gali būti nepageidaujamų elektroninių laiškų šaltinis. Yra vienas paprastas būdas apsisaugoti. Kai prisijungęs tiesioginiu ryšiu rašai laiškus, maskuok savo elektroninio pašto adresą. Žmonės jį lengvai perpras, o „vorai“ ne. Štai keli maskavimo pavyzdžiai:
  • kiec@~istrink~pastas.lt
  • kiec [at] email [dot] lt
  • kiec @ *SPAM* email.lt
 • Neatsakinėk į nepageidaujamus elektroninius laiškus ir nespausk mygtuko „Unsubscribe“
 • Manai, kad būtų logiška spausti „Unsubscribe“, kuris yra nepageidaujamo elektroninio laiško apačioje, bet prieš tai pagalvok. Jei tokių laiškų siuntėjai tau siunčia reklamą be tavo sutikimo, kažin ar jiems tikrai rūpi, ar tu nori tas žinutes gauti ateityje? Tiesa sakant, paspausdamas šį mygtuką tik patvirtini, kad šis elektroninio pašto adresas yra naudojamas. Daugumos tinklalapių klientams leidžiama paspausti mygtuką „Report Spam“ , kuris erzinančias žinutes perkels į rinkmeną „junk mail“. Taip nepageidaujamų žinučių filtrai išmoks atmesti šias žinutes. Jei neturi tokios programos, paprasčiausiai ištrink nepageidaujamas žinutes.
 • Skirtingiems tikslams naudok skirtingus elektroninio pašto adresus.
 • Vienas iš geriausių dalykų, kuriuos mums siūlo internetas, yra galimybė įvairiuose tinklalapiuose užsisakyti nemokamas elektroninio pašto sąskaitas. Taigi naudokis tuo. Jei vis gauni nepageidaujamus elektroninius laiškus, susikurk naują el. pašto adresą, skirtą tik savo draugams, ir neišduokit jo prisijungęs tiesioginiu ryšiu. Susikurk atskirą adresą ir momentiniams žinučių mainams. Turėk ir gal dar vieną, kad galėtum užsisakyti tik tuos naujienų grupės laiškus, kurių nori.
 • Patikrink rinkmenų mainų programinės įrangos komentarus
 • Jei naudojiesi rinkmenų mainų programine įranga, kad atsisiųstum muziką ir filmus, turbūt matei rinkmenas, kurių pavadinimai neteisingi ar juos sudaro ne ta medžiaga, kurios tikėjaisi. Dauguma programų turi vertinimo sistemą ar komentarų sistemą, kurioje kiti vartotojai, atsisiuntę panašią rinkmeną, parašo, ar jie gavo tai, ko ir tikėjosi. Būtų gerai, kad pasidomėtum šia sistema ir jos turiniu prieš ką nors atsisiųsdamas, ir dalyvautum šioje sistemoje, kad padėtum kitiems vartotojams.
Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.